Hafriyat Nedir?

hafriyat-nedir

Hafriyat temel anlamda yapılan kazı, toprak ve buna benzer zeminlerin makinalar ile yumuşatılması, zeminin açılması ve toprak ya da inşaat yığınlarının taşınması gibi işlemlerin tümünü kapsayan bir hizmet dalı olmaktadır. “Hafriyat nedir?” konusu daha ayrıntılı incelenecek olursa, bu hizmetin hangi alanlar için gerekli olduğundan örnekler ile bahsetmek doğru olacaktır. Ev yapımı için temel oluşturma işlemlerinde hafriyat hizmetinden faydalanılmaktadır.

Bunun yanı sıra bina yıkımı hizmetlerinde,  moloz ve yığınların taşınması hafriyat hizmetine dahil olmaktadır. Hafriyat işlemlerinin büyük bir çoğunluğu, karayolu, demiryolu, ve barajların yapımında zeminin yol yapımına uygun hale getirilmesi için tercih edilmektedir. Buna ek olarak bina yapım işlemleri ile madencilik kazılarının temelini de hafriyat işlemi oluşturmaktadır.

Toprağın yumuşatılması, kayaların parçalanması ve yumuşatılması, kayalık alanların düzlenmesi ve bu tür sert zeminleri şekillendirmek ile ilgili her türlü faaliyet hafriyat hizmetlerinin kapsamında yer almaktadır. Havaalanı ve liman yapım çalışmaları için de hafriyat işlemleri kullanılmaktadır.