Hafriyatta Kullanılan İş Makinaları Nelerdir?

hafriyatta-is-makinalari

Hafriyat İş Makinaları

Hafriyat işleminin günümüzde modern makinalar ile yapılıyor oluşu, karayolu ve demir yolu yapım çalışmalarını hızlandırmaktadır.  Hafriyat işlemleri için kullanılan makinalar, yükleyiciler, greyderler, ekskovatör gibi iş makinaları olmaktadır.

İş makinaları arasında yer alan yükleyiciler, moloz yığınlarının ve kaya parçalarının temizlenmesi için kullanılırlar. Bu makinaların kova denilen ön kepçeleri ile yığınların yüklenmesi ve kamyonlara yüklenerek kullanılacak alan ya da araziden kaldırılması sağlanmaktadır. Greyder ön ve arka tekerlekleri arasında bulunana ve sıyırıcı ya da bıçak olarak adlandırılan ekipmanı sayesinde, yol yapım çalışmalarında tercih edilmektedir. Yol yapımında son düzeltme işlemleri sırasında greyder kullanılmaktadır.

Ekskovatörler, kazı işleminde kullanılan ve daha çok kepçe olarak bilinen büyük iş makinaları arasında yer almaktadır. Her türlü kazma işinin gerçekleştirilmesi için kullanılabilirler. Tüm makinalarda, mekanizma hareketliliği hidrolik basıncı ya da kablo ile sağlanmaktadır.